organizace šatníku nicol duncko kominky
organizace šatníku nicol duncko kominky

4 tipy na ŠATNÍK SNŮ

Šatník, ačkoliv se může zdát jako jednoduchým projektem na organizaci, není to úplně tak. V šatníku u mých klientů často nacházím dost záhadné věci, ale také věci plné emocí, které vyvolají doslova rozhodovací paralýzu. Mnohokrát se mi stane, že když už se s klienty rozhýbu a začneme dělat velké pokroky v třídění, narazíme na věc, která vyvolá velké vzpomínky a zastavíme u ní i na více jak 10 minut.

Šaty, které si oblékli na maturitním plese, či připomínají významnou rodinnou událost. Svetr, který maminky nosily téměř každý den, když byly těhotné apod. Další kapitolou je oblečení, které už nesedí, možná i o dvě velikosti, ale protože ho nosily před 10 lety, měly ho rádi, tak je stále ponecháno v šatníku pro každodenní nošení. Stanovení si základních pravidel a cíle před organizací, a to nejen šatníku, bude pro vás klíčové.

  • Buďte realističtí. Čas i finance.
  • Řiďte se instinktem.
  • Žádná druhá rozhodnutí.
  • Konejte.
  • Ptejte se i na ty nejzákeřnější otázky.
Všechno musí ze skříně ven.

Pojďme se podívat na 4 tipy na organizaci šatníku, které vám pomohou nejen s organizací, ale také ušetří čas a finance za nevhodné organizéry.

1. Potřebujete opravdu všechno oblečení

Předtím, než začnete s organizací jakéhokoliv prostoru v šatníku, je důležité vyprat všechno oblečení, které doma máte. Jedině tak zjistíte, kolik oblečení vlastníte. Až poté se budete moci komplexně rozhodovat o tom, jak šatník uspořádat a uvidíte kolik oblečení opravdu máte.

Představte si, že jste vybrali organizér, poskládáte oblečení, vložíte do organizérů a poté zjistíte, že jste vybrali nesprávnou velikost, protože vám zbyla ještě další kupa oblečení v pračce. Nejen, že jste vybrali špatný organizér, ale také jste ztratili mnoho času během ukládání, plánování a třídění vaši šatní skříně. Proto začínejte opravdu se všemi věcmi, které máte. 

2. Řešení hledejte i jinde

Držáky na knihy mohou držet více než samotné knihy. Například, pokud chcete ukládat trička vertikálně v policích, můžete držák využít na podporu těchto triček. Oblečení vám tak nebude vypadávat ze skříně. Navíc, jednoduše můžeme držák přizpůsobovat množství věcí, které na polici či v šuplíku zůstane.

3. Zavěste oblečení správným směrem

Pokud věšíte oblečení jako šaty, saka, trička na ramínka, určitě vám udělá větší radost, když oblečení opravdu uvidíte. Dávejte si tedy záležet na tom, jakým směrem vaše oblečení věšíte. Praváci by měli oblečení věšet čelem doleva, leváci zavěsí čelem doprava. Při výběru tak snadno uvidíte, co na věšáku opravdu je, jaký druh výstřihu oblečení má a v jakém je stavu se daný kus oblečení nachází. 

Pravákům usnadní výběr oblečení, když zavěsí své oblečení čelem doleva.

4. Sezónní oblečení, co s ním

Sezónní oblečení dost často tvoří nepořádek v našich skříních, v případě zimního oblečení je to bez užitku téměř 9 měsíců v roce. Blokuje nám tak přístup k běžnému oblečení, které využíváme celý rok, anebo většinu času v roce. Proto sezónní oblečení ukládejte vždy mimo aktuální oblečení. Týká se to například svršků, funkčního a zatepleného oblečení (kalhoty, trička) a doplňky.

Pro lepší přehlednost v šatníku a jeho vzdušnost, oblečení v prodyšném a uzavřeném organizéru uložte v jiné místnosti. Využít můžete sklep, komoru, garáž prostě tam, kde na vás nebudou vykukovat zimní čapky v létě a letní čapky v zimě. Ale pozor, místnost musí být suchá, aby oblečení nezvlhlo a neplesnivělo.

Pokud nemáte takové místo ve vaší domácnosti, najděte řešení, které bude součástí šatníku. Bude vám na to opět stačit dostatečně velký organizér a protřídit všechno sezónní oblečení. Ponechte si opravdu jen to, co nosíte, co vám padne a je stále funkční. Takové oblečení v boxu umístěte do horní části skříně v šatníku nebo předsíni. Nezapomeňte, že organizér by měl dýchat. Proudění vzduchu v uloženém oblečení je důležité. Oblečení tak nezatuchne, neplesnivý a látkový box jej ani nepoškodí.

Pokud potřebujete více informací, jak na vysněný šatník, můžete využít aktuálně probíhající online kurz ŠATNÍK SNŮ, který si budete moci zakoupit do konce dubna 2023.

Nicol Dunčko
Nicol Dunčko

Vytvoříme domov, do kterého se budete rádi vracet

mesicnik mobil

Měsíčník Komínky

Tipy, články, novinky. Jak zorganizovat a vylepšit Váš domov.

Organizace Vašeho domova