nikol duncko kominky
nikol duncko kominky

5 organizačních tipů do vaší domácnosti

Každodenní novodobý život nás nutí vylepšovat sami sebe, okolí ale i prostředí ve kterém žijeme. Nevím jak vy, ale já jsem jistý moment měla pocit, že času je čím dál tím méně. Technologie zrychlují procesy, ale také nás samotné. Je tedy jedno, co chcete ve svém životě a domově zlepšit, ale organizace domova vám pomůže zlepšit nejen vaše vztahy, finanční rozpočet, sebevědomí ale i to, jak se budete cítit doma. Nepořádek a chaos můžeme vidět téměř na každém kroku, proto bychom měli věnovat pozornost tomu, kde trávíme svůj odpočinek a nabíráme novou energii – DOMOVU. Domovu bez nepořádku, který vás donutí odpočívat.

Sama jsem si před několika lety prošla proměnou, organizací domácnosti, a z času na čas něco vylepším. Dle nových zvyků, nových zálib, ale také musím přizpůsobit chod domácnosti dětem, které rostou jako z vody. Je pro mne, i pro moji rodinu velmi důležité být efektivní, odpočinutí, vědět kde co kdo najde, abychom všichni byly samostatní a pomáhali si. Navíc, už několik let vnímám, že utrácím mnohem méně peněz, než lidé kolem mne, mám více času na sebe a svůj rozvoj, a psát pro vás i tento článek do blogu. Cítím se doma, opravdu jako doma, protože nemusím uklízet, prát, žehlit každý den. Peru, když je třeba, oblečení máme ve skříních akorát na 14 dní, v kuchyni najdete opravdu jen to, co se používá. A proto vím, jak organizace usnadní život i vám. Dnes pomůžu s několika tipy i tobě.

Mnoho lidí si myslí, že organizace je pouze o nákupu krabiček, boxů. Dobrá organizace však v tomto nespočívá. Pokud se budete věnovat jen koupi boxů, za pár týdnů budete mít i v těchto boxech nepořádek. Vše musí být dobře promyšlené, vyměřené a musíte brát v potaz to, co a jak využíváte, jak často danou věc potřebujete a jestli vůbec. Problém s úklidem tedy nevyřešíte utrácením dalších financí a koupí dalších věcí. Abyste své domácí trable vyřešili musíte projít všemi kroky organizace.

1. Bez plánu to nepůjde

Mějte dobrý plán. Cíl bez plánu je něco jako sen, který se dost často nestane nebo zapomenete. Bez plánu se vám bude těžko dělat pokroky a ve finále zůstanete ve stádiu mluvení. Napište si, čeho chcete organizací dosáhnout, co budete organizovat, jak danou věc chcete vyřešit. Jděte do detailů. Poznámka typu, organizace potravin, určitě stačit nebude. Při vytváření plánu myslete na to, jak to každý den u vás doma chodí. Rozplánujte si úkoly na jednotlivé dny. Nezapomeňte, že při běžném denním chodu domácnosti by vám jednotlivý úkol neměl trvat déle než 1 hodinu. Udržet si motivaci je zcela klíčové hlavně v začátcích.

2. Dobře plánuj čas

Pro organizaci domácnosti potřebujete mít dobrý time-management. Vše si plánujte do kalendáře, zařaďte si kolonku organizace do vašeho běžného denního chodu. Pokud z jisté činnosti neuděláte prioritu, budete prokrastinovat. Pokud bude na vás bude organizace koukat v kalendáři, určitě budete úspěšnější.

3. Plánuj, vyřazuj, vyřazuj, organizuj

Plánování je 60% úspěchu v celém procesu. Organizování je to, co vám dodá výsledek. Jak si udržet motivaci? Zvolte si malý projekt. Šuplík, poličku. Dejte všechno ven, vytřiďte co nepotřebujete, nevyužíváte, rozbité a nefunkční věci. Nevíte, kam jistou věc uložit? Nevíte, proč jste danou věc kupovali? Hned tyto věci vložte do boxu darovat nebo prodat. Ostatní věci úhledně uložte do šuplíku či poličky, a přitom zvolte ty správné a funkční organizéry. Inspirujte se u odborníků, kteří organizaci domácnosti rozumí a je to jejich denním chlebem.

5. Nechte perfekcionistu venku

Přestaňte být perfekcionisty. Lidé, kteří mají největší problém s organizací, nebo jim to velmi dlouho trvá, jsou většinou lidi s perfekcionalismem. Hledají totiž perfektní řešení, a když na nějaké narazí, tak ve finále to stále není ono, a tak znovu hledají a hledají, a vlastně nikdy nenajdou a neposouvají se. Milý perfekcionisti, mohu vás uklidnit, nikdy dopředu nebudete 100% vědět, jak prostor bude po organizaci vypadat. Vždy je nutná míra improvizace na místě, běžte s flow prostoru. Mít organizaci domova není o perfekcionismu, ale o tom, mít funkční domov bez nepořádku.

Pokud potřebujete více motivace, tipů, víte kde mě každý den najdete (@kominky_organized_home). Více informací o mých službách najdete tu. A pokud byste mě chtěli vidět u vás doma v akci nebo oline, můžete si rezervovat úvodní hovor tu.

Měj se krásně, Nika

Nicol Dunčko
Nicol Dunčko

Vytvoříme domov, do kterého se budete rádi vracet

mesicnik mobil

Měsíčník Komínky

Tipy, články, novinky. Jak zorganizovat a vylepšit Váš domov.

Organizace Vašeho domova