Dětský pokojíček a úložné prostory

ulozný box

Jeden z mých prvních projektů byl samozřejmě můj vlastní domov. Pro první místo pro reorganizaci jsem si vybrala dětský pokojíček. Rychle se měnil, každý měsíc něco nového přibylo. Aktivity se vyvíjely a hůř a hůř se hledalo místo pro uskladnění věcí. Proto, když bylo synovi asi 1 rok jsem se rozhodla udělat komplexní návrh pokojíčku, který nebudeme muset měnit a řešit alespoň další 2 až 3 roky. Musím říct, že se povedlo. Synovi jsou teď 4 roky a 3 měsíce a funguje to skvěle i přesto, že do rodiny přibyl další člen, dcera (nyní skoro 2 roky). 

Dětský pokojíček může být hodně těžké navrhnout. V jedné místnosti se misí hned několik kategorií. Oblečení, hračky, kreativní potřeby, sportovní potřeby, hry, zóna pro odpočinek…

Celkový vizuál je důležitý, ale ještě důležitější je jeho uspořádání – úložné prostory, zóny na hraní a tvorbu. 

Při navrhování designu i reorganizace se držím 3 základních pravidel:

* jednoduchost a minimalismus

* hodně prostoru pro hraní a tvorbu

* maximalizace využití prostor pokoje

Pokud splním tyto 3 základní pravidla zamýšlím se nad dalšími věcmi. Jak například vytvořit zásobu šuplíků a boxů i do budoucna, aby pokojíček byl udržitelnějším.  Hraji si s barvami, vzory. Vytvořím prostor, kde se děti mohou skrýt a mít svůj vlastní svět, odpočinout si. 

Vše by se mělo promýšlet už při sestavování miminkovského pokojíčku. Dětský pokojíček se hlavně v průběhu prvních 6 let života dítěte mění rychlostí blesku. U miminkovského pokojíčku minimalismus podtrhuji dvojnásobně. Volte neutrální barvy, protože dítě si časem stejně vybere samo. 

Pokud kupujete skříně do dětského pokojíčku, doporučuji se vyhnout typicky miminkovským. Za 6 měsíců zjistíte, že prostor je prostě malý a věci nemáte kam uložit, a tak znovu musíte řešit, jakou skříň asi pořídíte. V rámci šetření planety i financí nakupte skříň, která bude součástí pokojíčku delší dobu. 

Hračky a knihy je kapitola sama o sobě a dalo by se k tomu napsat desítky věcí, tipů a jak na to. Při návrhu třeba myslet tedy na úložné prostory, kam půjdou dát miminkovské hračky, ale zároveň je poté můžeme využít na hračky, které budou přibývat a měnit se s věkem dítěte. Nechte si volný prostor, hodně prostoru:), protože babičky, Vánoce, svátky, narozeniny – hračky budou přibývat raketovou rychlostí. Na hračky využívejte boxy, vaky (ale pozor, ne moc hluboké, protože zhoršený přístup dítěte k hračkám není ideální a mnoho z nich skončí jen tak vysypané na zemi), police, ale i mini organizátory, kde hračky podělíte podle druhu. Dítě si časem samo vytvoří návyk, který bude s vyšším věkem kopírovat. 

Jsou dva nevyužívanější způsoby pro uložení dětských knih. Montessori říká, že kniha by měla být čelem k dítěti, aby si mohlo vybrat podle obalu. Proto je dobré, např. k posteli, takovou poličku zařadit, kde dítě bude mít dostupné aktuálně oblíbené knihy. Druhý způsob je klasika – na vojáka. U nás doma navíc tyto knihy rovnáme podle duhy, učíme se přitom i barvičky. Vypadá to skvěle a dětí z toho mají parádní hru.

Pro více informací a detailnější postupy si s námi rezervujte nezávaznou 15 minutovou konzultaci. Pokud se na změnu sami necítíte ozvěte se a přijedeme pomoci i Vám. 

ulozné vaky
Uložný box
dětský pokojíček