satnik snu klobouky kominky organizace
satnik snu klobouky kominky organizace

Jak zorganizovat domov v 5 jednoduchých krocích

Každý prostor ve vaší domácnosti můžete zorganizovat 5 jednoduchých krocích. Proces, který jsem ověřila nejen já na každé mé osobní organizaci, ale mnoho dalších profesionálních organizátorek po celém světe.

Tisíce domácností svádí každodenní boj s úklidem a množstvím věcí. Největší nepořádek trápí hlavně maminky s malými dětmi a větší rodiny. Organizace a třídění přináší mnoho výhod a pozitivních dopadů na celý chod domácnosti a náladu rodiny. Pamatujete si, kdy jste si naposledy uklidili, a jaký jste měli pocit? Pamatujete si, když jste odcházeli na vysokoškolskou kolej, kolik věcí jste reálně potřebovali? Pamatujete si, když jste si pronajali svůj první byt, kolik věci jste si přinesli? Kolik času jste pak strávili úklidem? Kolik věcí se jen tak nehybně válelo po policích či šuplících? Pohled zpět, někdy může být probuzením toho každodenního kolotoče – vydělám finance, utratím, nakoupím další množství nesmyslných věcí a takto stále dokola.

zásoby ve spižírně nicol dunčko komínky

Zbavování se nepořádku ve svém domově není však jednoduché jak se může zdát. Mnoho předmětů si domů nosíme již od dětství, a tak nám k nim lehce vznikají silné sentimentální vazby. K věcem, které reálně nevyužíváme roky. Během posledních několika let jsem nasbírala mnoho cenných zkušeností nejen v zahraničí, ale i ve svým vlastním domově, sama ale i společně s rozrůstající se rodinou.  Vyzkoušela jsem několik metod, přečetla mnoho organizačních knih a z každé si vytáhla jen to nejlepší a to, co mi dávalo smysl.

Každý malý organizační úspěch v domácnosti se počítá a posouvá vás dál a dál. Blíže k vysněnému a uspořádanému domovu. Na začátku to nemusí být hned celá místnost, kterou budete organizovat. Vyberte si polici, šuplík a začněte vaši cestu domácí organizace. Proměna svépomocí, změna rutin a návyků se nestane přes noc, ale je to cesta, která trvá týdny, měsíce a někdy i roky.

1. VŠECHNO MUSÍ VEN

Jak se říká: „Předtím, než přijde něco krásného a skvělého, předchází tomu chaos a nepohodlí.“ To se stává i při organizacích domácností. Chaos, nepořádek, rozhodovací paralýza, mnoho odpadu, zaplněný pokoj nepoužívanými věcmi a organizéry roztroušené po celé místnosti. Někdy se nám stává, že se věcmi, které vyndáme z úložných prostor, nevejdeme do stejné místnosti. Pro ulehčení a urychlení procesu si rozdělte vše do smyslu plných sekcí již při vyndávání předmětů. Třídění a organizace bude pro vás následně snazší. Pokud se cítíte zahlcení velkým počtem předmětů, zkuste začít po menších částek místnosti. Psací stůl, ostrůvek v kuchyni apod..

2. TŘÍDĚNÍ

Během procesu třídění je nutno ke každé věci přistupovat individuálně. Sezónní formičky samozřejmě nebudeme vyhazovat jen proto, že je používáme jednou nebo dvakrát do roka. Stanovte si však jasná pravidla. Pokud předměty nejsou určené pro každodenní využívání, nepoužíváte je, musí z prostoru pryč. Pokud jste předmět všeobecně nepoužily déle jak jeden rok, je to znamení toho, že předmět pro vaše fungování a pohodlí není podstatný. Je rozbitý, něco tomu chybí, prasknutý, zrezlý? Pryč s tím, než si ublížíte! Čím více se zbavíte nepoužívaných věcí, tím více organizovaný a snadno udržitelný domov se pro vás stane. Dříve jsem měla tendence skladovat spodní prádlo, různé drobnosti, nástroje v kuchyni, protože se to může jednou hodit. A víte co? Nehodilo. Překáželo mi to a bránilo si koupit věci, které mi opravdu chyběly.

3. NEBOJ SE ZMĚN

S tříděním a zbavováním se nepotřebných věcí, se možná dostanete do bodu, kdy budete moci konečně změnit místo i způsob uložení věcí. Přiblížit je k místům, kde je uložení pro ně vhodnější a pohodlnější. Přesuňte si užitný šuplík blíže k místu, kde věci z něho používáte. Čajový koutek si udělejte u kávovaru a rychlé konvice.

Velké množství věci nám brání nejen v přesunu věcí, ale podívat se na prostor jinýma očima. Kolikrát jste odložili věc jen proto, že jinde nebylo místo? Nebo kolikrát jste si řekli: „Proč mám tento předmět tak daleko, nebo musím stále pro něj běhat přes celou domácnost, když ho potřebuji tu, ale není tu pro něj místo?“ Zjednodušování úklidu a činností v domácností je to, co chceme docílit pomocí organizace.

4. UKLÁDEJTE PŘEDMĚTY STEJNÉHO DRUHU K SOBĚ

Když organizujete například kuchyni, pokládejte k sobě příbory, věci na vaření. Jděte i do detailů, vařečky k sobě, naběračky k sobě apod. Tak zjistíte, kolik z nich aktuálně vlastníte a kolik místa na ně musíte mít. Po procesu třídění se pokuste dodržet stejný systém. Když uložím předměty stejného typu a využití blízko sebe, je mnohem jednodušší je najít, pracovat s nimi a zpět je uložit. Zvolit můžete způsob, kdy k sobě uložíte pečení, vaření, krájení, stolování, nebo se můžete soustředit na materiál, jako keramika a sklo. Uložení bude vizuálně přitažlivější i přehlednější.

5. PŘEHLEDNĚ A JEDNODUŠE

Najděte jednoduchý a přehledný systém organizace, který bude vyhovovat vašim potřebám a velikosti předmětů, které vlastníte. Nezapomeňte také na to, aby každý předmět byl snadno dostupný a nezatěžoval vás přílišnými pohyby při manipulaci. Co tím chci říct, že nemusíte kupovat každou vychytávku do vaší domácnosti, ale jen ty, které pro vás budou funkční a pro určitý počet věcí. Můžete začít i s tím, co doma najdete, abyste zjistili, zdali vám daný způsob uložení bude vyhovovat. Následně na to se můžete pustit do koupě dražších a kvalitních organizérů. Při ukládání se nespokojte s jednou alternativou, vyzkoušejte různé kombinace do té doby, než to klikne tak, jak má. Pokud si nevíte rady, a chcete využít kvalitní a profesionální produkty, poraďte se na online konzultaci s profesionálkou organizace.

Dále se snažte prostor rozdělit do menších celků, dle velikosti a tipu předmětů. Můžete využít i techniky box v boxu, kdy menší vložíte do většího. Místo 2 krabiček, se prostor rozdělí rovnou na 3 přihrádky, kde můžete ukládat věci přehledně, budou snadno dostupné, snadno zjistíte lokaci a rychle je uložíte zpět.

Každá správná organizace končí štítkováním. Nezapomeňte jednotlivé boxy, přihrádky označit. Nejenže vám pomůže najít předmět rychleji, ale bude to přehledné pro celou rodinu a vypadá to skvěle. Pokud máte boxy, kde se obsah boxu mění dle toho, co je zrovna aktuální, najděte společný jmenovatel, nebo můžete využít štítky, které umožňují vyměnit papír v štítku dle situace. Další alternativou můžou být smyvatelné etikety s bílou křídou.

Po samotné organizaci přichází také údržba. Trénujte sami sebe a dávejte věci na své místo. Ustřihnete cedulku od nového oblečení. Uložte hned nůžky zpět. Dávejte si záležet na tom, abyste zorganizovaný prostor udrželi a dali mu péči, kterou potřebuje. Zaveďte si tyto drobnosti jako nový cíl, zvyk, který budete dodržovat. Výsledky se dostaví překvapivě brzy.

Pokud si nevíte rady, cítíte se zahlcení, unavení a víte, že to sami už prostě nezvládnete, zavolejte si na pomoc profesionální organizátorku domácností, která vám se vším ochotně pomůže a poradí. Nejen, že s vámi projde každý předmět v daném prostoru, najde vhodný organizér, ale také vše krásně sladí a zorganizuje do nejmenšího detailu. A hlavně, nebudete na všechno sami!

Chcete zjistit své možnosti? Rezervuj si úvodní hovor zdarma ještě dnes.

Picture of Nicol Dunčko
Nicol Dunčko

Vytvoříme domov, do kterého se budete rádi vracet

mesicnik mobil

Měsíčník Komínky

Tipy, články, novinky. Jak zorganizovat a vylepšit Váš domov.

Organizace Vašeho domova